technika – Helyspecifikus installáció
készült – Agárd, 2022
1939. augusztus 6-án állították fel a Karl Ferenc József által készített Gárdonyi Géza mellszobrot Agárdon, egy kis parkban. 2019 júniusában a büsztöt áthelyezték a főútra, a talapzatát meghagyva. Idén nyáron észrevettem, hogy a kőhasáb nagyobbik részét is elbontották, és egy kis, nagyjából 50 cm magas posztamenscsonk maradt csak. Ahogy távolról néztem, kicsit ferdének tűnt a kődarab.
Érdekesnek találtam, hogy átszállítják a szobrot, de megmaradt mégis a helye, mint mementó, virágágyással körbekerítve (az előző munkám, az „Előkészítve” (2022) is épp egy szoborelszállítást tematizált, igaz nem pont ilyen céllal, formában). Azt is megtudtam, hogy a polgármester Petőfi Sándor szobrot ígért a helyi lakosoknak, „újrahasznosítva” a helyszínt és talán a talapzatmaradványt is.
Akciómban a kis kőalapzatra egy olyan személymérleget rögzítettem, ami sokkal kevesebbet mutat a ráálló ember valós súlyánál.
Mindenképpen egy olyan munkát szerettem volna köztérre állítani, ami reflektál a szoborszállításra, részben erre utal a munkám címe is, mivel könnyebb lett a hely fizikailag.
De interakciót is szerettem volna a helyi lakosokkal, nyaralókkal a mostani, „nehéz időkben”, hiszen jelenleg nem tudni, hogy milyen mértékű gazdasági és ökológiai válság elé nézünk, ami mindenkit szorongással tölt el. Ha a befogadó rááll a mérlegemre, akkor “valószínűleg könnyebb lesz”, megkönnyebbül, többféle értelemben is, hiszen valós súlya jelentősen csökken, ami máris örömmel töltheti el, hiszen Magyarországon nagyon sokan, így én is súlyfelesleggel és egyben magunk elfogadásával küzdünk.
Emellett, aki mérlegre áll, hogy megnézze, mennyivel lesz könnyebb, élő köztéri szoborrá válik, anélkül, hogy ezt akarná, vagy ennek tudatában lenne.











